نگاهی جامع به تاریخچه بیتکوین

نگاهی جامع به تاریخچه بیتکوین - تجهیزمستر

بیت کوین (BTC) اولین ارز دیجیتالی بود که در سال 2009 ایجاد شد و امروزه محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان باقی مانده است، در مقاله نگاهی جامع به تاریخچه بیتکوین سعی شده است روند قیمتی بیتکوین از پیدایش خود تا اکنون بررسی شود.

 

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که توسط شبکه‌ای از کاربرانی که تراکنش‌ها را بدون اتکا به یک مقام مرکزی یا واسطه، تأیید و ثبت می‌کنند، می باشد.

 

بیت کوین جایگزینی برای ارزهای فیات مانند دلار آمریکا است که توسط دولت ها و بانک های مرکزی کنترل می شود.

تراکنش ها از طریق فرآیندی به نام مکانیزم اجماع اثبات کار تأیید می شوند.

ماینرهای بیت کوین برای تأیید تراکنش ها با حل توابع پیچیده ریاضی با استفاده از رایانه هایی با سخت افزار های قدرتمند رقابت می کنند.

 

برخی از علاقه مندان به بیت کوین، این رمزارز را به عنوان یک دارایی سرگرم کننده برای تجارت و سفته بازی می بینند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که در نهایت می تواند به ارز جهانی دنیای دیجیتال تبدیل شود.

شکی نیست که بیت‌کوین از زمان پیدایش محبوبیت خود را افزایش داده است، اما 13 سال اول چندین نقص و کاستی کلیدی محبوب‌ترین دارایی دیجیتال جهان را نیز آشکار کرده است.

 

 

 

در اینجا مروری بر چندین دوره کلیدی در تاریخچه مختصر بیت کوین و نحوه تأثیرگذاری آنها بر آینده خواهیم داشت:

 

بیت کوین از چه زمانی شروع شد؟
نگاهی جامع به تاریخچه بیتکوین
زمستان کریپتو بیت کوین 2022
پیش بینی قیمت بیت کوین

 

بیت کوین از چه زمانی شروع شد؟

با نگاه به تاریخچه قیمتی بیتکوین می توانیم ادعا کنیم; تصادفی نیست که بیت کوین در یکی از آشفته ترین محیط های مالی در تاریخ ایالات متحده متولد شد.

در طول بحران مالی جهانی 2007 تا 2009، بی اعتمادی به بانک ها و دولت های مرکزی به اوج خود رسید.

بیت کوین در سال 2009 توسط شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، نامی که در وایت پیپر اولیه بیت کوین در سال 2008 ظاهر شد که برای اولین بار سیستم بلاک چین را توصیف می کرد که به عنوان ستون فقرات کل بازار ارزهای دیجیتال عمل می کرد.

 

در طول سال‌ها، افراد متعددی با ادعای اینکه ساتوشی ناکاموتوی واقعی هستند پا پیش گذاشته‌اند، اما هیچ‌کدام نتوانستند شواهد کافی برای حمایت از ادعاهای خود ارائه دهند.

بلاک چین بیت کوین به طور رسمی زمانی راه اندازی شد که اولین بلاک بیت کوین، بلاک پیدایش، در 3 ژانویه 2009 ایجاد شد.

طبق گزارش ها، در هفت ماه اول پس از راه اندازی بیت کوین، ساتوشی تا 1.1 میلیون بیت کوین استخراج کرد.

با قیمت های آگوست 2022، ارزش این سکه ها اکنون حدود 22 میلیارد دلار خواهد بود.

 

جاشوا پک، بنیانگذار و مدیر ارشد سرمایه گذاری صندوق تامینی ارزهای دیجیتال TrueCode Capital، می گوید که علاقه مندان اولیه بیت کوین مجذوب طراحی آن شده بودند، حتی اگر دقیقاً مطمئن نبودند که واقعاً چه خواهد بود.

پک می‌گوید: “این موضوع مقداری ارزش اقتصادی داشت، اما من بیشتر از منظر مهندسی به آن نگاه می‌کردم و فکر می‌کردم که می‌توانیم از آن برای ارسال امن پیام به دست کاربران روزمره استفاده کنیم، بنابراین ارزش مالی آن تا حدودی موضوع ثانویه بود.”

 

اولین تراکنش مالی در دنیای واقعی مربوط به بیت کوین در 22 می 2010 انجام شد، زمانی که مردی از فلوریدا برای پرداخت 10000 بیت کوین برای دو پیتزای پاپا جان با قیمت حدود 25 دلار مذاکره کرد.

آن معامله قیمت یک بیت کوین را تقریباً یک چهارم سنت ارزش گذاری کرد. تا به امروز، جامعه بیت کوین روز پیتزا را در 22 می جشن می گیرد.

 

پک می‌گوید: «با گذشت زمان، ارزش مالی به طور گسترده‌تری درک شد و البته امروزه به سنگ بنای دارایی‌های نسل من تبدیل شده است که سریع‌ترین رشد را داشته است.

 

 

نگاهی جامع به تاریخچه بیتکوین

 

بیت کوین برای اولین بار در سال 2010 برای خرید، فروش و تجارت در صرافی های آنلاین در دسترس قرار گرفت.

در آوریل 2011، قیمت بیت کوین برای اولین بار از آستانه 1 دلار عبور کرد.

بیت کوین همچنین در سال 2011 با اولین رقابت خود در فضای کریپتو روبرو شد و لایت کوین (LTC) در اکتبر 2011 راه اندازی شد در ادامه بلاک چین اتریوم چندین سال بعد در سال 2015 فعال شد.

همانطور که قیمت بیت کوین همچنان در حال افزایش بود، دیده شدن، محبوبیت و نوسانات آن نیز افزایش یافت.

تا نوامبر 2013، قیمت بیت کوین به 1000 دلار رسید.

 

قیمت بیت کوین و حجم معاملات آن در اواخر سال 2017 شروع به تشکیل یک گلوله برفی کرد.

با قیمت هایی که برای اولین بار در نوامبر 2017 به 10000 دلار رسید و در دسامبر 2017 به حدود 20000 دلار رسید.

یکی از عوامل محرک افزایش سهموی قیمت بیت کوین، اعلامیه CME Group Inc ( CME) ” موسسه مالی تحت نظارت ایالات متحده” بود که قراردادهای آتی بیت کوین را در دسامبر 2017 راه اندازی کرد.

این قراردادها نشان دهنده اولین محصول مالی مرتبط با بیت کوین بود که توسط یک شرکت ارائه شد.

 

 

جارک هیرنیاک، بنیانگذار و مدیر عامل Generation Lambda، می گوید بیت کوین یک مسیر نوآوری رایج را دنبال می کند که به عنوان چرخه هایپ گارتنر شناخته می شود.

طبق این مدل و با توجه به تاریخچه بیتکوین، انتظارات از آن در ابتدا به سطح غیر منطقی و بالایی افزایش می یابد.

هیرنیاک می‌گوید: «در ابتدا، بیشتر مردم آن را نادیده می‌گیرند، و سپس ناگهان همه هیجان‌زده‌ می‌شوند تا زمانی که مشخص شود که هدف های رویایی آن نمی‌تواند با واقعیت مطابقت داشته باشد.

چنین وضعیتی و کمبود نقدینگی، همراه با مقررات اندک، آن را برای دستکاری بازار آماده کرد.»

در اواخر سال 2017، هیجان، هیاهو و جنون بازار ارزهای دیجیتال طوفانی عالی برای حباب دارایی ایجاد کرد.

 

بسیاری از استارت آپ ها از رونق ارزهای دیجیتال برای جمع آوری پول از طریق عرضه اولیه ارز دیجیتال خود یا ICO استفاده کردند.

در سال‌های 2017 و 2018، بیش از 800 ICO تقریباً 20 میلیارد دلار سرمایه جذب کردند.

فضای ICO با کلاهبرداری آشکار مواجه شد و ارزش بسیاری از این توکن های ICO در عرض یک سال سقوط کرد.

تا پایان سال 2018، ترکیدن حباب کریپتو قیمت بیت کوین را به کمتر از 4000 دلار در هر سکه کاهش داد.

 

 

نگاهی عمیق تر به تاریخچه قیمتی بیتکوین:

 

زمستان کریپتو کارنسی و ارز های دیجیتال - تجهیزمستر

 

2022 زمستان کریپتو کارنسی

 

رونق عمده بعدی در محبوبیت بیت کوین در طول همه گیری کووید-19 در اواخر سال 2020 اتفاق افتاد.

تعطیلی طولانی کسب و کارهای سرگرمی و تفریحی مانند ورزش و کازینو همراه با دوره های متعدد پرداخت های محرک اقتصادی توسط دولت باعث شد بسیاری از جوانان آمریکایی با درآمد قابل تصرف و زمان اضافی مواجه شوند و سرمایه گذاری این دسته، به افزایش دوباره قیمت بیت کوین در اواخر سال 2020 کمک کرد.

 

ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO)، اولین صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین یا ETF، که در یک صرافی بزرگ ایالات متحده راه اندازی شد، در اکتبر 2021 تجارت را در بیتکوین آغاز کرد.

راه اندازی ETF BITO با چندین راه اندازی ETF آتی ارزهای دیجیتال دیگر از جمله Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF)، VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF) و Global X Blockchain & Bitcoin Strategy ETF (BITS) هم به رشد ارز های دیجیتال کمک کرد.

بیت کوین در دسامبر سال 2020 به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی بیش از 20000 دلار رسید و در نهایت در نوامبر 2021 به 68990 دلار رسید.

 

متأسفانه، افزایش مداوم تورم فدرال رزرو را بر آن داشت تا سیاست های پولی سختگیرانه خود را در اوایل سال 2022 آغاز کند و باعث فروش شدید ارزهای دیجیتال و سایر دارایی های پرخطر شود.

بدتر از آن، کاهش شدید قیمت کریپتو در اوایل سال 2022 باعث بحران نقدینگی شد که منجر به سقوط صندوق تامینی 10 میلیارد دلاری Three Arrows Capital و ورشکستگی وام دهندگان ارزهای دیجیتال سلسیوس و وویجر دیجیتال شد.

 

نوسانات بازار کریپتو همچنین منجر به سقوط 60 میلیارد دلاری Luna و استیبل کوین مرتبط با آن Terra USD (UST) شد و باعث شد که بزرگترین تتر استیبل کوین جهان (USDT) برای مدت کوتاهی پیوند خود را با دلار آمریکا در می 2022 از دست بدهد.

 

 

امید ملکان، نویسنده و استاد کمکی در دانشکده بازرگانی کلمبیا، می‌گوید که افزایش سریع قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2021 همراه با انقباضات تهاجمی بانک مرکزی، زمستان ارزهای دیجیتال 2022 را به حرکت درآورد.

ملکان می‌گوید: «فروپاشی Luna و UST باعث ایجاد حفره‌ای در ترازنامه بازیگران اصلی شد و منجر به شکست‌های آبشاری وام‌دهندگان ارزهای دیجیتال مانند سلسیوس و صندوق‌های تامینی بیش از حد اهرمی شد و کاهش قیمت را تسریع کرد.

 

 

پیش بینی قیمت بیت کوین

 

تا لحظه نگارش این مقاله، یک بیت کوین حدود 20000 دلار ارزش دارد.

ارزش آن نسبت به بالاترین قیمت خود در سال 2021 یعنی بیش از 68000 دلار است، اما همچنان بالاتر از پایین ترین قیمت خود در سال 2018 است که کمتر از 4000 دلار بود.

حتی پس از فروش آن در سال 2022 در طول زمستان کریپتو، بیت کوین یکی از دارایی های مالی با بهترین عملکرد در دراز مدت باقی می ماند.

با این حال، نوسانات شدید بیت کوین در صورتی که بخواهد به عنوان یک ارز واقعا جهانی پذیرفته شود، یک مانع باقی می ماند.

 

در این مرحله، بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری سفته‌بازی با ریسک بالا باقی می‌ماند و هیچ راه روشنی برای ارزیابی ارزش ذاتی آن یا پیش‌بینی اینکه قیمت آن به کجا خواهد رفت، وجود ندارد.

با این حال، گاوهای بیت کوین متقاعد شده اند که آینده روشنی برای ارز دیجیتال برجسته جهان وجود دارد

.

ملکان می‌گوید: «پیش‌بینی آینده – به‌ویژه برای چیزی با نوسانات بیت‌کوین – دشوار است، اما تا زمانی که پذیرش عمومی ادامه داشته باشد، قیمت‌ها باید در بلندمدت افزایش یابد.

 

 

نویسنده مقاله نگاهی جامع به تاریخچه بیتکوین : فرشاد ربیعی

ارسال دیدگاه