آشنایی با مفهوم تراهش و تاثیر آن بر درآمد ماینر ها

آشنایی با مفهوم تراهش و تاثیر آن بر درآمد ماینر ها - تجهیزمستر

با توجه به این که در مطالب قبل با مفهوم ماینینگ آشنا شدیم در این راهنما قصد داریم شما عزیزان را با مفهوم تراهش و تاثیر آن بر درآمد ماینر ها آشنا کنیم.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد مفهوم ماینینگ اینجا کلیک بفرمایید.

 

همانطور که قبلا صحبت کردیم ماینر ها دارای یک قدرت پردازشی هستند که این قدرت پردازش را در اختیار شبکه قرار می دهند و در ازای انجام این نقش از بلاکچین جهت تامین امنیت آن و تایید بلاک ها پاداش به صورت ارز دیجیتال دریافت می کنند.

 

 

اکنون می خواهیم بدانیم این قدرت پردازش برای هر ماینر چگونه محاسبه می شود

 

شرکت ها و سازندگان بسیاری در صنعت ماینینگ در حال فعالیت هستند که هر کدام با توجه به سطح اطلاعات و دانش متخصصان خود اقدام به ساخت پیشرفته ترین دستگاه های ماینر کرده اند و در تلاش هستند که گوی سبقت را از یکدیگر بربایند و از طریق فروش محصولات خود در بازار بتوانند سود مطلوبی کسب کنند.

 

هر ماینر از قطعات و تجهیزات مختلفی تشکیل شده است و هر کدام یک وظیفه ی مهم را بر عهده دارند.

به طور مثال پاور ماینر وظیفه ی برق رسانی به قسمت های مختلف ماینر را بر عهده دارد.

یا کنترل برد ماینر با توجه به دستوراتی که صادر می کند عوامل حیاتی ماینر را کنترل می کند.

هشبرد: ماینر ها با توجه به مدل و ساختاری که سازنده ی آن در نظر گرفته است دارای تعداد محدودی هشبرد می باشند.

 

در این قطعه که متشکل از یک برد با تعداد زیادی واحد پردازنده است که تعداد این واحد ها با توجه به طراحان شرکت سازنده تعیین می شود، وظیفه ی انجام محاسبات سنگین ماینر را در شبکه بر عهده دارند.

در صورتی که هر کدام از این واحد های پردازنده به مشکل بر بخورند قدرت محاسباتی ماینر در شبکه کاهش پیدا می کند.

 

پس تا اینجا متوجه شدیم که قدرت پردازشی ماینر ها با توجه به تعداد و قدرت واحد های پردازنده ای که هر شرکت سازنده برای هر مدل دستگاه در نظر گرفته است محاسبه می شود.

 

بطور مثال دستگاه S9j 14.5 th دارای سه عدد هشبرد است که روی هر کدام از این هشبرد ها 63 اسیک یا واحد پردازنده وجود دارد و در مجموع شرکت بیت مین (BITMAIN) که سازنده این مدل دستگاه است توانسته قدرت خروجی 14.5 تراهش را از آن بگیرد.

 

هر چه تعداد و قدرت این واحد های پردازنده بیشتر باشد دستگاه ماینر ارزش بیشتری دارد و در این صورت توانایی حل مسائل پیچیده بیشتری را در شبکه خواهد داشت و در نتیجه با توجه به اینکه قدرت پردازش بیشتری در اختیار استخر خود قرار داده است، به درآمد بالاتری هم دست پیدا می کند.

 

 

ارتباط هشریت با سختی شبکه بیتکوین

 

ارتباط هشریت با سختی شبکه بیتکوین - تجهیزمستر
نمودار سختی شبکه بیتکوین

 

ارتباط هشریت با سختی شبکه بیتکوین - تجهیزمستر
نمودار هشریت بیتکوین

 

قبل از آن که به آشنایی با مفهوم تراهش بپردازیم لازم است که ارتباط هشریت با سختی شبکه را بررسی کنیم.

در شبکه ی بلاکچین ماینر ها هشریت های خود را کنار یکدیگر می گذارند تا بتوانند یک بلاک را تولید کنند.

 

هرچه مقدار هشریت شبکه افزایش بیشتری پیدا کند برای اینکه زمان ثابت 10 دقیقه برای ایجاد هر بلاک ثابت باقی بماند شبکه ی بلاکچین شروع به افزایش سختی خود می کند و در مرور زمان با توجه به این که هشریت مدام در حال افزایش بوده است و به تعداد ماینر ها به صورت روزانه اضافه شده است، سختی شبکه هم در کنار آن افزایش چشمگیری داشته است، به صورتی که هر ماینر برای کسب درآمد و بالا بردن شانس خود در بلاکچین مدام باید قدرت پردازش خود را بالا ببرد.

 

برای آشنایی با مفهوم سختی شبکه بر روی این لینک کلیک بفرمایید.

 

به همین دلیل است که شرکت های سازنده مدام در حال تولید دستگاه هایی با قدرت تراهش بالاتر هستند و ماینر های قدیمی خود را از رده خارج می کنند.

 

 

آشنایی با مفهوم تراهش

 

هش یک واحد اندازه گیری است که به وسیله ی آن قدرت پردازش هر ماینر اندازه گیری می شود.

 

بطور مثال یک ماینر با نرخ 30 هش بر ثانیه یا H/S به این معنی است که در هر ثانیه 30 حدس در اختیار شبکه قرار می دهد تا بلاکچین بتواند به وسیله ی آن به هش هدف خود دست پیدا کند.

 

برای آشنایی با مفهوم تراهش و تاثیر آن بر درآمد ماینر ها لازم است که در ابتدا با تاریخچه ی هش بیشتر آشنا شوید.

 

در آغاز کار بیتکوین به دلیل این که هشریت شبکه بسیار پایین بود  به همین دلیل سختی شبکه بالایی هم نداشتیم، ماینر ها با قدرت پردازش پایین هم شانس زیادی برای حدس هش هر بلاک و کسب درآمد داشتند.

به همین دلیل حتی با یک ماینر خانگی ساده هم میتوانستید بیتکوین های زیادی را ماین کنید.

 

با افزایش هشریت و سختی شبکه ماینر های شبکه تبدیل به GPU ها شدند و در حال حاضر با توجه به افزایش زیاد سختی شبکه ماینر های اسیک (ASIC MINER) پا به عرصه گذاشته اند و با کامپیوتر ها و حتی کارت های گرافیک هم شانسی برای کسب درآمد در شبکه ی بیتکوین نخواهید داشت.

 

بطور مثال در اوایل شروع زندگی بیتکوین یک کامپیوتر خانگی می توانست با نرخ هش 50 هش بر ثانیه هم کسب درآمد کند.

کم کم وقتی جلوتر رفتیم ماینر ها با هش بالاتری شانس این داشتند که به هش هدف دست پیدا کنند و پاداش دریافت کنند.

 

این مقدار از هش بر ثانیه به کیلو هش بر ثانیه ( KH/S) یعنی هزار هش بر ثانیه تبدیل شد.

با بیشتر شدن سختی شبکه این مقدار به:

1MH/S = یک مگا هش به معنی یک میلیون هش در ثانیه است.

1GH/s = یک گیگا هش به معنی یک میلیارد هش در ثانیه است.

تبدیل شد.

 

و در حال حاضر هم واحد اندازه گیری یک ماینر با عدد ، 1TH/s = یک ترا هش به معنی هزار میلیارد هش در ثانیه است اندازه گیری می شود.

 

برای درک بزرگی عدد بالا باید اینطور توضیح بدهیم که یک ماینر 30 تراهش به این معنی است که در هر ثانیه 30 هزار میلیارد هش در اختیار شبکه قرار می دهد.

 

این فقط قدرت محاسباتی یک ماینر ساده است حالا فرض کنید که هزاران ماینر در سراسر دنیا قرار دارند که هر کدام قدرت های عظیم محاسباتی این چنینی خود را در اختیار استخر های استخراج خود قرار می دهند تا شبکه بتواند تراکنش های روزانه ای ک در آن انجام می شود را تایید کند.

 

این موضوع نشان دهنده عظمت شبکه بلاک چین است که ثابت می کند هک شدن آن و دسترسی به اطلاعات هر تراکنش بسیار سخت می باشد و این شبکه بیشتر از هر شبکه بانکی و… امنیت خواهد داشت.

امنیتی که به دست خود مردم در سراسر دنیا تامین می شود و مانند هر شبکه مالی دیگری به صورت متمرکز نیست که بتوان در آن دستکاری انجام داد.

 

 

نویسنده مقاله آشنایی با مفهوم تراهش و تاثیر آن بر درآمد ماینر ها: فرشاد ربیعی

ارسال دیدگاه