Proof of Resarve یا اثبات ذخایر چیست و آیا می تواند از بحران FTX جلوگیری کند؟

Proof of Resarve یا اثبات ذخایر چیست و آیا می تواند از بحران FTX جلوگیری کند؟ - تجهیز مستر

در این مقاله قصد داریم به موضوع مهم این روز های بازار ارز دیجیتال یعنی “Proof of Resarve یا اثبات ذخایر چیست و آیا می تواند از بحران FTX جلوگیری کند” بپردازیم. 

 

 

اثبات ذخایر (PoR) چیست؟

 

اثبات ذخایر (PoR) یک روش حسابرسی شفاف برای شرکت‌های ارزهای دیجیتال است که گزارشی بی‌طرفانه از دارایی‌های ذخیره شده شرکت‌ها ارائه می‌کند.

 

حسابرسان شخص ثالث به امضاهای رمزنگاری که نشان دهنده کل موجودی دارایی های مشتری است دسترسی دارند و اطمینان حاصل می کنند که متولی این دارایی ها، دارایی های ذخیره برابر (یا بیشتر) را برای پوشش تمام برداشت های بالقوه مشتری در اختیار دارد.

 

این امر به جلوگیری از بحران نقدینگی در صورت برداشت انبوه وجوه توسط مشتریان کمک می‌کند و شفافیتی را برای کاربران در مورد محل وجوه آنها فراهم می‌کند.

 

اثبات ذخایر یا Proof of Resarve از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند و راهی مطمئن برای ممیزی یک شرکت رمزنگاری بدون افشای هیچ گونه اطلاعات شخصی کاربر ارائه می‌دهد.

 

به زبان ساده تر صرافی ها باید تمام دارایی های تحت اختیار خود را گزارش دهند تا ثابت شود که در مواقع بحرانی و ایجاد برداشت های بالقوه از آن، صرافی دارایی ها مورد نیاز برای جلوگیری از ورشکستگی خود را دارد یا خیر.

 

 

فواید اثبات ذخایر

 

اثبات ذخایر (PoR) نتایج یک حسابرسی شخص ثالث از یک شرکت رمزنگاری را گزارش می کند.

 

اثبات ذخایر نشان می دهد که آیا وجوه مشتری امن است یا خیر، به این معنی که وجوه کافی پشتوانه همه سپرده ها است یا خیر.

 

شرکت‌های رمزنگاری ممکن است نتایج ممیزی دوره‌ای اثبات ذخایر را منتشر کنند یا ردیابی لحظه‌ای از ذخایر موجود در وب‌سایت خود داشته باشند.

 

اثبات ذخایر از فناوری بلاک چین برای تأیید عمومی دارایی های زنجیره ای یک شرکت ارز دیجیتال استفاده می کند.

 

 

چرا اثبات ذخایر (PoR) پس از سقوط FTX در مرکز توجهات است؟

 

اثبات ذخایر روز به روز محبوب تر می شود، به ویژه با سقوط صرافی رمزنگاری FTX در نوامبر 2022 و نظرات اخیر صرافی ارز دیجیتال Binance در مورد اهمیت شفافیت دارایی های صرافی ها، این موضوع بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

 

همچنین از آنجایی که تنظیم‌کننده‌ها به دنبال تعیین استانداردهای صنعتی برای محافظت از مصرف‌کنندگان هستند، این موضوع بیشتر اهمیت پیدا می‌کند، زیرا اثبات ذخایر راهی مطمئن و شفاف برای اطمینان از ایمن بودن وجوه مشتریان است.

 

 

درک اثبات ذخایر (PoR)

 

اثبات ذخایر توسط یک حسابرس شخص ثالث تکمیل می شود که یک عکس فوری از تمام موجودی های شرکت ایجاد می کند تا اثبات کند که شرکت ارز دیجیتال دارایی های کافی برای پوشش بدهی های خود را در هر زمان معین دارد.

 

این به مشتریان اطمینان می دهد که شرکت رمزارز در معرض خطر بحران نقدینگی نیست و مشتریان می توانند در هر زمان وجوه خود را برداشت کنند.

 

اثبات ذخایر از یک ساختار داده ایمن به نام درخت مرکل (یا درخت هش) استفاده می کند که کل موجودی های مشتری را بدون افشای هیچ گونه اطلاعات خصوصی جمع آوری می کند.

 

کل داده های کل از طریق ریشه Merkle قابل دسترسی است.

ریشه Merkle اثر انگشت رمزنگاری ضد دستکاری است که حسابرسان می توانند برای تأیید اطلاعات موجودی به آن دسترسی داشته باشند.

 

استفاده از مکانیزم هش درخت Merkle که زیربنای فناوری بلاک چین است، داده ها را ایمن نگه می دارد و از هرگونه دستکاری یا هک محافظت می کند.

 

همه این بررسی‌ها و تعادل‌ها تضمین می‌کنند که یک شرکت ارز دیجیتال دارایی‌های ذخیره‌ای را دارد که برای خدمت به همه مشتریان نیاز دارد و نقدینگی بدون توجه به شرایط بازار حفظ می‌شود.

 

 

نگرانی در مورد اثبات ذخایر (PoR)

 

اگرچه اثبات ذخایر تضمین می‌کند که یک شرکت رمزنگاری دارایی‌هایی را برای پوشش بدهی‌ های خود در اختیار دارد، اما این فقط یک عکس فوری در یک لحظه است، و یک حسابداری زنده مانده‌ ها در طول زمان نیست.

 

همچنین فقط دارایی های زنجیره ای متولی را نشان می دهد.

ردیابی نمی کند که آن دارایی ها از کجا آمده اند (یعنی اینکه آیا دارایی ها برای اهداف حسابرسی قرض گرفته شده اند یا خیر).

 

در حالی که می توان از Proof of Resarve یا اثبات ذخایر به عنوان راهی برای نشان دادن توانایی پرداخت بدهی یک شرکت ارز دیجیتال نام برد، هنوز راه هایی برای خنثی کردن این موضوع وجود دارد، از جمله داشتن بدهی های خارج از زنجیره یا تبانی با تیم حسابرسی.

 

اما با توجه به آنچه گفته شد، اثبات ذخایر احتمالاً به حداقل استاندارد افشای دارایی های هر شرکت ارز دیجیتال در آینده تبدیل خواهد شد.

 

 

هدف اثبات ذخایر

 

هدف از ارائه Proof of Resarve یا اثبات ذخایر، ارائه شفافیت مالی در مورد ترازنامه یک شرکت رمزنگاری، به ویژه در مورد وجوه مشتریان است.

 

ممیزی شخص ثالث به مصرف کنندگان این اطمینان را می دهد که شرکت رمزنگاری مورد استفاده از نقدینگی کافی برای رسیدگی به عملیات روزانه و مهمتر از آن، برداشت مشتری برخوردار است.

 

 

چه دارایی هایی را می توان ذخیره در نظر گرفت؟

 

دارایی هایی که ذخایر در نظر گرفته می شوند، ارزهای رمزنگاری شده (یا انواع دیگر دارایی ها) هستند که نقدینگی قوی ارائه می دهند.

 

به عبارت دیگر، شرکت می تواند در صورت نیاز، دارایی ها را برای پوشش برداشت ها یا سایر بدهی ها بفروشد.

اینها ممکن است شامل پول نقد یا سایر دارایی های با درآمد ثابت باشد.

در مورد ارزهای رمزنگاری شده، این موضوع شامل ارز های دیجیتال محبوب تر مانند بیت کوین و اتریوم و استیبل کوین ها مانند تتر، USDC یا BUSD می شود.

 

 

ممیزی اثبات ذخیره (PoR) چیست؟

 

ممیزی Proof of Resarve یا اثبات ذخایر یک شرکت رمزنگاری، گواهینامه ای به نام تصدیق تولید می کند.

 

گواهينامه موجودي ذخاير موجود در يك شركت را نشان مي دهد.

 

ممیزی ها ممکن است بر اساس یک برنامه منظم (مانند ماهانه یا سه ماهه) انجام شوند، اما برخی از شرکت های رمزنگاری موجودی اثبات ذخیره در زمان واقعی را در وب سایت خود ارائه می دهند که چندین بار در روز به روز می شود.

 

 

آیا همه صرافی های ارز دیجیتال نیاز به انتشار موجودی ذخیره دارند؟

 

آیا همه صرافی های ارز دیجیتال نیاز به انتشار موجودی ذخیره دارند؟ - تجهیز مستر

 

صرافی‌های کریپتو پرترافیک‌ ترین شرکت‌های ارز دیجیتال در جهان هستند که بیشترین حجم معاملات و ارزش سپرده‌ های مشتریان را در اختیار خود دارند.

 

در حالی که هیچ مقررات فعلی برای اثبات ذخایر وجود ندارد، این کار به ویژه با توجه به شکست بسیاری از شرکت های رمزنگاری به دلیل مشکلات نقدینگی در سال 2022، ممکن است به زودی انجام شود.

 

اثبات ذخایر برای هر شرکت ارز دیجیتال که به عنوان نگهبان برای مشتریان عمل می کند توصیه می شود.

این کار شواهد قابل تاییدی ارائه می دهد که وجوه مشتری امن است.

 

شرکت‌های رمزنگاری غیر حافظی نیازی به ارائه مدرکی مبنی بر ذخایر ندارند، زیرا آنها وجوه مشتری را در اختیار ندارند.

 

 

نتیجه گیری 

 

Proof of Resarve یا اثبات ذخایر گامی در جهت درست برای هر شرکت رمزنگاری است که تضمین می کند وجوه مشتری امن است و (از نظر رمزنگاری) ثابت می کند که شرکت نقدینگی کافی دارد.

 

همانطور که مقررات بیشتری برای صنعت کریپتو معرفی می‌شود، هر صرافی یا شرکتی که از طرف مشتریان خود به عنوان نگهبان عمل می‌کند، از ممیزی اثبات ذخیره سود می‌برد.

 

در حالی که این فرآیند دارای جنبه‌های منفی است (مانند پیگیری نکردن بدهی‌های شرکت)، می‌تواند اطمینان مشتری را فراهم کند و اعتماد مشتریان را تقویت کند.

 

 

نویسنده مقاله، Proof of Resarve یا اثبات ذخایر چیست و آیا می تواند از بحران FTX جلوگیری کند : فرشاد ربیعی

ارسال دیدگاه