وظایف هشبرد ماینر

وظایف هشبرد ماینر- تجهیزمستر

یکی از وظایف اصلی هشبرد ماینر انجام محاسبات است.

به معنی این که هشبردها انجام پردازش های مورد نیازی که توسط شبکه در اختیار دستگاه های ماینر قرار داده شده است و در ازای آن پاداش دریافت می کنند را برعهده دارند.

 

به جرات می توان گفت یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزا و قطعات دستگاه های ماینر هشبرد است.

 

 

هشبرد ماینر - تجهیزمستر

قبل از اینکه  وارد موضوع وظایف هشبرد و شرح جزئیات آن بشویم لازم دانستیم راجبه دستگاه های ماینر توضیحاتی را ارائه بدهیم.

ماینر وظیفه ی استخراج انواع ارزهای دیجیتالی با توجه با ساختاری که شرکت سازنده برای آن در نظر گرفته است را دارد.

 

ماینر ها در شبکه شروع به حل مسائل پیچیده ریاضی خواهند کرد و با این کار شبکه را درجهت هش گذاری بلاک ها و تامین امنیت آن یاری می کنند و شبکه ی بلاکچین هم در ازای آن یک پاداش بین همه ی ماینرهای فعال تقسیم خواهد کرد.

 

پاداشی که بین ماینرهای آن شبکه تقسیم خواهد شد همان ارز دیجیتالی است که ماینرها در استخر یا کیف پول های خود میتوانند دسترسی داشته باشند و اقدام به فروش آن کنند.

 

در این میان ماینرها از سیستم پیچیده ای برخوردار هستند تا بتوانند از پس وظیفه ی سنگینی که شبکه بلاکچین در اختیار آن ها قرار داده است بر بیایند.

 

همانطور که گفتیم هشبرد ها وظیفه ی محاسبات سنگینی ماینرها را بر عهده دارند، در صورتی که هشبردها نتوانند وظایف خود را بخوبی انجام دهند، ماین توسط ماینر ها انجام نخواهد شد و پاداشی هم در اختیار آن ها قرار نخواهد گرفت.

 

پس می بینیم که هشبرد ها نقش “مغز متفکر” ماینر را بازی خواهند کرد و به همین دلیل در هنگام خرید یکی از نکاتی که توصیه می شود این است که از سالم بودن تک تک هشبرد ها اطمینان لازم را حاصل کنید.

 

 

هشبرد ها از چه اجزایی تشکیل شده اند:

 

اگر به ذات کلمه هشبرد دقت کنیم اولین چیزی که متوجه خواهیم شد این است که هشبرد از یک برد الکتریکی یا PCB تشکیل شده است که با توجه به دستورات،اجزا و قطعاتی که روی آن پیاده شده است، می تواند وظیفه ی خود را انجام دهد.

 

یکی از قطعات اصلی که وظایف هشبرد ماینر را عمدتا برعهده دارد، چیپ یا پردازنده الکتریکی است.

 

هشبرد از مجموع چیپ ها یا پردازنده هایی تشکیل شده است که ارزش ذاتی آن هشبرد را تعیین می کنند و به ماینر این قابلیت را می دهد که با توجه به قدرت و تعداد چیپی که شرکت سازنده در نظر گرفته است اقدام به انجام محاسبات ذکر شده بکند و با توجه به قدرت محاسباتی که خواهد داشت آن هشبرد یا بصورت کلی آن ماینر ارزش و قیمت پیدا می کند.

 

به عبارتی هر چقدر میزان محاسبات انجام شده توسط چیپ های پردازنده بیشتر باشد شانس موفقیت آن ماینر در انجام حدس ها و محاسبات برای رسیدن به هدف بیشتر می شود و در نتیجه پاداش دریافتی آن ماینر هم بالاتر خواهد بود.

 

چیپ BM1387B هشبرد ماینر های S9/S9J/S9I/T9/S11- تجهیزمستر

وضعیت هر چیپ داخل ماینر استاتوس دستگاه مشخص است و در صورتی که سالم نباشد به جای عدد xx  یا – نمایش داده می شود.

 

بر روی هر چیپ یک هیت سینک (Heat sink) نصب شده است

هیت سینک یک مبدل حرارتی است که میتواند با توجه به سیالاتی که رسانای حرارتی هستند مانند هوا و… در مرکز گرما و حرارت قرار بگیرد و با پراکنده کردن حرارت ،دمای آن ناحیه را به خوبی پایین بیاورد و در نتیجه حرارت ایجاد شده را کنترل کند.

 

اساس کار هیت سینک چیست- تجهیزمستر

 

 

در صورتی که هیت سینک های هشبرد دچار مشکل شده باشد و یا از روی برد اصلی جدا شده باشند ،ممکن است باعث وارد شدن آسیب به چیپ ها شوند و عملکرد ماینر دچار مشکل خواهد شد و حتی ممکن است دستگاه قادر به راه اندازی نباشد.

 

در صورت مشاهده ی بالا بودن دما در هشبرد میتوانید به این موضوع شک کنیم که هیت سینک به مشکل خورده باشد.

 

به علاوه اینکه در صورت خرابی هیت سینک چیپ مورد نظر قادر به کار نیست و داخل ماینر استاتوس یا محو می شود و یا با علامت xx  یا – ظاهر خواهد شد.

 

 

سنسور دما در هشبرد:

یکی دیگر از قطعات و اجزای مهم هشبرد ها سنسور دما می باشد که با توجه به مدل دستگاه تعداد مختلفی بر روی برد نصب می شود که بتواند دمای چیپ ها و برد (PCB) را در هر لحظه گزارش بدهد.

 

در برخی موارد ممکن است که سنسور دما به مشکل بخورد و یا اینکه از روی برد جدا شود ،در این حالت دما در ماینر استاتوس (miner status) قابل مشاهده نخواهد بود.

 

در حالت بعدی ممکن است چیپ های اطراف سنسور آسیب دیده باشند و نتوانند دمای واقغی را به سنسور گزارش دهند، در این صورت در تنظیمات دستگاه دمای واقعی قابل مشاهده نخواهد بود.

 

در مواقعی که سنسور دما به مشکل خورده باشد دستگاه به ما ارور سنسور دما خواهد داد در این صورت با تعویض یا حل موضوع اجازه میدهیم هشبرد وظایف خود را به خوبی و بدون دغدغه ادامه دهد.

 

 

تمیزکاری هشبردها:

 

با توجه به توضیحاتی که دادیم باید به این نتیجه رسیده باشید که هشبرد یکی از قطعات حساس ماینر است و بدلیل اینکه عمده ی فعل و انفعالات ماینر در آن انجام خواهد شد، می تواند مرکز آلودگی باشد و باید در جهت تمیزکاری و سرویس آن بصورت صحیح و دوره ای اقدام کرد.

 

ساده ترین تمیزکاری که میتوانیم انجام دهیم استفاده از پمپ باد دمنده ی بلور می باشد که با یک فشار باد صحیح بصورتی که آسیبی به قطعات روی هشبرد وارد نشود میتوانیم اقدام به دور کرد آلودگی و گرد و غبار از هشبرد کنیم.

دستگاه دمنده و مکنده (بلوور)گریت - فروشگاه اینترنتی تجهیزمستر

در روش های دیگر با توجه به اسپری های مخصوص و حتی دستگاه های شستشو میتوانیم به کمک متخصصان این حوزه تمیزکاری هشبرد خود را انجام دهیم.

 

در صورت استفاده از مایعات شستشو و یا اسپری های غیراصولی و نادرست ممکن است خسارات جبران ناپذیری به هشبرد وارد شود.

 

هشبرد ها هم مانند تمام قطعات الکتریکی موجود در ماینر برای اینکه بتوانند وظایف خود را بخوبی انجام دهند نیاز به برق رسانی خواهند داشت.

 

برق هشبرد از طریق پاور ماینر تامین میشود.

در برخی موارد زرد شدن و سوختن سر سوکت های اتصال دهنده ی دسته سیم پاور به هشبرد یکی از دلایل بالا نیامدن هشبرد و کار نکردن آن می باشد و در این مواقع در اولین فرصت باید سوکت آسیب دیده را تعویض کنید.

 

استفاده از دسته سیم های نامرغوب هم یکی از دلایل عمده ی آسیب به هشبرد ها می باشد.

 

 

در صورت مشاهده ی بالا نیامدن هشبرد توسط دستگاه ماینر در اولین قدم باید ماینر را ریست کرد که اگر مشکل نرم افزاری باشد حل شود.

در دومین قدم میتوانید فریمور Frimware دستگاه را ارتقا دهید.

در قدم بعدی اقدام به تمیز کاری هشبرد کنید که اگر آلودگی و یا گرد و خاک مانع عملکرد صحیح هشبرد می شود به زودی حل شود.

 

در قدم بعدی سر سوکت ها را بررسی کنید و درصورت مشاهده سیاهی آن ها را تعویض کنید.

در صورت امکان اقدام به تعویض پاور و کنترل برد ماینر کنید تا از سالم بودن یا نبودن هشبرد اطمینان حاصل کنید.

اگر باز هم مشکل حل نشد هشبرد را نرد یک تعمیرکار حرفه ای ببرید.

 

 

در پیج اینستاگرام ما عضو شوید و از مطالب مفید آن استفاده کنید.

 

ارسال دیدگاه