نحوه نگهداری و سرویس هشبرد های ماینر

نحوه نگهداری و سرویس هشبرد های ماینر - تجهیز مستر

در این مقاله قصد داریم راجبه نحوه نگهداری و سرویس هشبرد های ماینر صحبت کنیم.

 

از طریق روش های درست نگهداری از هشبرد ها می توانیم از مشکلات جدی ناشی از خرابی هشبرد و… جلوگیری کنیم.

 

البته باید ذکر کنیم که خرابی هشبرد ها در برخی موارد اجتناب ناپذیر هستند.

ولی می توانیم با کمک روش های مراقبتی صحیح، کاری کنیم که هشبردها کمتر دچار مشکل شوند و یا حداقل اینکه در دراز مدت دچار خرابی های جدی نشوند.

 

در برخی مواقع به علت سرویس نکردن به موقع و اصولی خرابی هایی در هشبرد به وجود می آید که باعث طولانی تر شدن فرآیند تعمیرات میشود.

 

 

سرویس و تمیز کردن هشبرد ها

 

گرد و خاک یکی از عوامل مهم در خرابی هشبرد ها همیشه بوده است که به مرور زمان هرچه گرد و خاک روی هشبردها زیادتر شود باعث میشود خرابی به بار بیاورد.

 

البته بسته به شرایط محیطی میزان این گرد و خاک فرق میکند و راه های زیادی برای جلوگیری از به وجود آمدن این آسیب وجود دارد.

 

بطور مثال استفاده از باکس هایی که برای دستگاه های ماینر طراحی می شود می تواند درصد بسیاری از نفوذ گرد و خاک به داخل ماینر ها جلوگیری کند، ولی اگر شرایط استفاده از باکس های ذکر شده را ندارید میتوانید به صورت دوره ایی هشبرد ها را تمیز کاری و سرویس کنید.

 

البته که تمیز کردن هشبرد ها نکاتی دارد که باید آن ها را رعایت کنیم.

بطور مثال وقتی می خواهیم هشبردها را تمیز کنیم باید در قدم اول از شخصی که تخصص دارد کمک بگیریم ولی اگر می خواهید که خودتان این کار را انجام بدهید میتوانید از بلوور،تینر و مسواک استفاده کنید.

 

 

مراحل تمیزکاری هشبرد

 

در مرحله اول باید از بلوور استفاده کنیم و با فشار باد بلوور گرد و خاک سطحی را از بین ببریم.

ولی در بعضی مواقع بلوور تمام خاک را از بین نمی برد و مقداری از گرد و خاک به اصطلاح مقاومت میکنند.

در اینجا میتوانیم از تینر و مسواک استفاده کنیم.

 

یک نکته مهم این است که از هر نوع تینر نمی شود جهت تمیزکاری استفاده کرد و اگر تینر مناسبی استفاده نشود میتواند باعث خرابی در دستگاه شود.

 

در اینجا سوالی پیش می آید که از چه تینری استفاده کنیم؟

تینر مورد نیاز ما تینر فوری(تینر خشک)مدل 10 هزار یا 20 هزار است و می توانید تینر را به صورت بطری تهیه کنید و یا اینکه مدل اسپری آن را تهید کنید.

 

نحوه تمیز کردن هشبرد ها متفاوت است.

همانطور که میدانید دو نوع هیت سینک در هشبرد ها وجود دارد.

در مدل اول به صورت یک تیکه که با پیچ به برد متصل می باشد و در مدل دوم هیت سینک های دانه ایی است که به صورت مجزا بر روی هر چیپ قرار دارند.

 

اگر هیت سینک هشبرد ما به صورت دانه ایی است شما در قدم اول باید با بلوور باد را کامل بر روی آن بگیریم و سپس بر روی برد تینر می ریزیم و جاهایی را که میتوان با مسواک تمیز کرد را به آرامی تمیز میکنیم.

 

دقت کنید در استفاده از مسواک، از مسواک هایی استفاده کنید که فرچه های نرمی دارند و وقتی میخواهیم بر روی هر قسمت از برد بکشیم به آرامی از آن استفاده کنیم.

که به صورت ناخواسته آسیبی به برد نرسانیم و آن قسمت ها هم که دسترسی نداریم را میتوانیم تینر بریزیم و با همان بلوور دوباره باد بگیریم که بطور کامل تمیز شود.

 

نکته ایی که کسی دقت نمیکند فضای بین هیت سینک ها است.

جاهایی که باد از بین هیت سینک ها عبور میکند، حتما باید بطور کامل باز باشد تا جریان باد بر روی هیت سینک ها بطور کامل جریان داشته باشد.

همیشه قبل اینکه بعد از تمیزکاری بخواهیم هشبردها را بر روی دستگاه نصب کنیم باد را بطور کامل بر روی هشبردها بگیریم و مقداری فرصت دهیم تا تینرهای باقی مانده بر روی هشبرد خشک شود.

 

ولی در هشبرد هایی که هیت سینک یک تکه و بزرگی دارند شما باید اول با همان بلوور را بر روی همه جاهای هشبرد بگیرید و فضای خالی هیت سینک ها را بطور کامل تمیز کنید.

 

تمیزکاری زیر هشبرد ها برای کسانی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند به هیچ وجه توصیه نمی شود.

به دلیل اینکه این کار نیاز به دقت بالا و توجه به نکات بسیاری دارد و باید به افرادی که در این کار تخصص دارند سپرده شود.

 

اگر کسی میتواند این کار را انجام دهد باید به نکاتی مانند سایز پیچ ها و پد یا خمیر زیر هیت سینک دقت شود  که آسیبی نبینند.

در زیر هشبرد ها تینر را بطور کامل بر روی برد پخش کرده و با مسواک به آرامی کثیفی ها رو تمیز کنید و سپس با بلوور دوباره یک باد میگیریم که تینر ها از بین بروند و بازهم قبل بستن هیت سینک ها مقدار به ان وقت دهیم و بعد هیت سینک هارا میبندیم و برروی دستگاه نصب میکنیم.

 

 

جابه جایی هشبرد ها

 

برخی مواقع هست که فقط بخاطر جابه جایی نادرست هشبرد ها باعث خرابی ماینر ود میشویم.

مخصوصا در هشبرد هایی که هیت سینک های آن ها دانه ایی است و بسیار شایع تر در هشبرد های سری 17 انت ماینر که به صورت لحیم برروی چیپ ها چسابنده شده اند،بیشتر خرابی ها موقع جابه جایی هشبرد ها اتفاق میافتد.

 

این موضوع به دلیل کشیده شدن هیت سینک ها بر روی هم و فشار آمدن به آن ها می باشد که میتوانیم یا هشبرد ها را در حالی  که در جای خود هستند جابجا کنیم که باعث این اتفاق نشود.

یا اینکه آن ها را به صورت جداگانه با پلاستیک حباب دار فوم و یا هرچیزی بسته بندی کنیم که موقع جابه جایی فشاری به هیت سینک ها وارد نشود.

 

 

نویسنده مقاله “نحوه نگهداری و سرویس هشبرد های ماینر” : فرشاد ربیعی

ارسال دیدگاه