شرایط نگهداری مناسب برای ماینر ها

شرایط نگهداری مناسب برای ماینر ها - تجهیزمستر

شرایط نگهداری مناسب برای ماینر ها از جمله موضوعات مهمی است که هر شخص فعال در این زمینه باید در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشد تا بتواند به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری خود کمک کند.

 

ماینر ها دستگاه هایی با قدرت تراهشی مختلف هستند که با توجه به ساختاری که سازنده ی آن در نظر گرفته است هر کدام یک درآمد مشخصی دارند.

 

ساختار همه ی ماینر ها بصورت کاملا یکسان است و فقط تفاوت در جزئیات آن ها باعث ایجاد تفاوت در تراهش و درآمد ها می شود.

 

همه ی ماینر ها از قطعات اصلی هشبرد، کنترل برد و پاور تشکیل شده اند که هر کدام از این موارد یک وظیفه را در ماینر دنبال می کنند.

 

در این مقاله قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم که شرایط نگهداری ماینر باید چگونه باشد تا این قطعات در بهرتین حالت محیطی خود قرار بگیرند و بتوانند با راندمان و طول عمری بالا وظایف خود را دنبال کنند.

 

 

در مبحث شرایط نگهداری ایده آل بهتر است که چند فاکتور اصلی که در این مقوله باید رعایت شود را بیان کنیم و در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها بپردازیم.

 

از جمله این موارد می توان به:

 • دمای ایده آل
 • تهویه مناسب 
 • برق با ولتاژ مناسب
 • رطوبت استاندارد
 • حفظ امنیت ماینر

 

 

دمای ایده آل:

 

دمای ایده آل ماینر - تجهیزمستر

 

با توجه به اینکه مرکز فعالیت ماینر در هشبرد ها اتفاق خواهد افتاد، به همین دلیل دما در این ناحیه بسیار بالا خواهد بود.

 

در هشبرد ها با توجه به مدل دستگاه، دما باید حدودا بین محدوده ی 65 تا 80 درجه قرار بگیرد و اگر بالاتر یا پایین تر از این ناحیه قرار گیرد می تواند عملکرد آن ها را تضعیف کند و به دنبال آن با کاهش عمر چیپ های بر روی آن می تواند عمر ماینر را کاهش دهد و در بهترین حالت هزینه های زیادی برای ماینر به وجود بیاورد.

 

برای کاهش دما روش های مختلفی وجود دارد که از معروف ترین آن ها می توان به استفاده از کولر های آبی و گازی، فن های حلزونی، روغن ماینر اشاره کرد.

 

مزایا و معایب استفاده از کولر های آبی و گازی:

 

کولرگازی:

کولر های گازی می توانند دمای محیط را به خوبی کاهش دهند ولی عیبی که خواهند داشت افزایش هزینه های صاحب فارم می باشد.

به صورتی که اگر بخواهد فارم خود را با کولرگازی مجهز کند باید هزینه های سنگینی را متقبل شود.

 

کولر آبی:

کولر آبی هزینه های کمتری را در برخواهد داشت و به همین دلیل بیشتر افراد به سمت این نوع کولر ها خواهند رفت و اما تنها عیبی که می تواند داشته باشد این است که کولرهای آبی رطوبت محیط را به شدت بالا خواهند برد و در ادامه توضیح خواهیم داد که این موضوع چگونه می تواند به دستگاه آسیب وارد کند.

 

برای جلوگیری از این موضوع دستگاه خود را در مسیر مستقیم دهنه ی کولر قرار ندهید و همچنین از فیلتر هایی برای کاهش این رطوبت استفاده کنید.

 

در استفاده از فن های حلزونی و روغن های ماینر هم باید نکاتی را زیر نظر داشت، در غیر این صورت استفاده غیر اصولی از آن ها خود باعث بروز مشکل خواهد شد.

 

برای مطالعه راهنمای جامع کاربرد فن حلزونی در دستگاه های ماینر بر روی این لینک کلیک بفرمایید.

 

 

تهویه مناسب:

یکی از موارد مهمی که در بحث شرایط نگهداری مناسب برای ماینر ها باید مد نظر قرار داد، توجه به تهویه اصولی و درست می باشد.

 

ماینر ها دارای دو عدد فن می باشند که فن ورودی وظیفه ی راهنمایی هوای محیط را به داخل ماینر دارد تا این هوا با گردش خود داخل ماینر بتواند دمای قطعات مختلف را در حالت ایده آل قرار دهد و فن خروجی هم هوای گرمی که داخل ماینر وظیفه ی خود را انجام داده است را به بیرون هدایت می کند.

 

اولین موردی که اینجا باید مورد توجه قرار داد این است که هوای خروجی که توسط فن دستگاه به بیرون هدایت می شود باید از محیط کارکرد دستگاه فاصله بگیرد.

 

به دلیل اینکه اگر این هوا در همان محیط باقی بماند می تواند دوباره توسط فن ورودی به داخل دستگاه نفوذ کند و به دلیل اینکه دمای پایینی بابت کاهش دمای قطعات ندارد می تواند حتی مضر هم باشد و خود باعث بالا رفتن دمای دستگاه شود.

پس با یک فن مناسب که در محلی مناسب نصب می شود می توانیم به دور کردن این هوا از محیط کمک کنیم.

 

نکته دوم هم این است که زمانی هوا به داخل دستگاه ماینر هدایت می شود وظیفه دارد با چرخش در دستگاه و از طریق تماس با قسمت های مختلف دستگاه بتواند با دمای مناسب خود،دمای قطعاتی که در حال فعالیت هستند و دارای دمایی بالا هستند را کاهش دهد.

به هر دلیل اگر مانع از چرخش این هوا شویم باعث می شود دما افزایش داشته باشد و به همین دلیل احتمال آسیب رسیدن به دستگاه ماینر افزایش پیدا می کند.

 

یکی از مواردی که مانع از تماس این هوا با قسمت های مختلف می شود، وجود گرد و غبار و اشیا در مسیر جریان این هوا می باشد که باید برای جلوگیری از این موضوع دو اقدام مهم را انجام داد.

 

این دو اقدام عبارتند از 

 1. سرویس دوره ای دستگاه 
 2. قرار دادن دستگاه در محیطی مناسب 

 

_سرویس دوره ای دستگاه ماینر:

با توجه به اینکه محیط دستگاه ماینر ایزوله نیست وجود گرد و غبار و آلودگی در محیط دستگاه باعث می شود که به داخل دستگاه راه پیدا کند و با قرار گرفتن بر روی قسمت های مختلف ماینر باعث ایجاد مانع جهت جریان هوا خواهد شد.

 

افراد وظیفه دارند به صورت دوره ای و منظم اقدام به سرویس و تمیز کاری ماینر خود کنند تا از بروز مشکلاتی از این قبیل جلوگیری کنند.

 

_قرار دادن دستگاه ماینر در محیطی مناسب:

هر چه محیط شما ایزوله تر باشد امکان وجود گرد و غبار در آن کمتر است و به همین دلیل نیاز دستگاه شما به تمیز کاری و سرویس کمتر خواهد بود.

پس تا جایی که می توانید از ارتباط محیط خود با محیط خارج از طریق اقداماتی مانند گرفتن درز ها و… جلوگیری کنید .

 

 

برق با ولتاژ مناسب:

یکی از موارد مهم در ایجاد شرایط نگهداری مناسب برای ماینر ها توجه به سلامت ولتاژ برق است که در صورت توجه نکردن به آن باعث ایجاد آسیب و خرابی در ماینر خواهد شد.

 

در برخی از موارد عواملی مانند رعد و برق،وجود مشکل در شبکه برق رسانی و… باعث ایجاد نوسانات ولتاژ شدیدی خواهد شد که این موضوع می تواند آسیب جدی به قسمت های مختلف دستگاه ماینر وارد کند.

حتی اگر این نوسانات ضعیف باشد و آسیبی به یکباره به دستگاه وارد نکند، می تواند به مرور زمان قطعات مختلف را بسیار مستهلک کند و از عمر آن ها بکاهد.

 

استابلایزر مخصوص ماینر از جمله دستگاه هایی است که می تواند هر گونه نوسان ولتاژی را کاهش و قطع کند و به همین دلیل از ایجاد مشکلاتی جدی جلوگیری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارکرد استابلایزر ها و تفاوت آن با محافظ برق و دستگاه های UPS بر روی این لینک کلیک کنید.

 

استابلایزر مخصوص ماینر - تجهیزمستر

 

رطوبت استاندارد:

رطوبت بالا می تواند قطراتی از آب را به همراه داشته باشد که این قطرات با ورود به داخل دستگاه و تماس با قطعات آن می توانند باعث خوردگی و ایجاد اتصالاتی شوند که برای جلوگیری از این موضوع باید رطوبت محیط را مرتبا بررسی کرد و در صورتی که میزان آن از محدود 30 تا 60 خارج شود باید جهت کنترل آن اقدام کرد.

 

همچنین وجود رطوبت خیلی پایین هم می تواند برای دستگاه مخرب باشد.

 

 

امنیت ماینر:

ماینر ها همانند تمام وسایل برقی نیاز به مراقبت دارند.

 

از جمله مواردی که جهت حفظ امنیت آن ها می توان به کار برد عبارتند از:

 • ایجاد سیم ارت برای اتصال به بدنه ماینر
 • دور کردن مواد اشتعال زا و مخرب از محیط ماینر
 • قرار دادن ماینر در محلی مناسب برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به آن 
 • نصب دوربین مدار بسته و مواردی از این قبیل برای جلوگیری از سرقت ماینر
 • ایجاد قفسه هایی مناسب برای قرار دادن ماینر در آن ها 

 

 

استفاده از سایلنت باکس های تجهیزمستر

 

یکی از مواردی که می توان براحتی شرایط بالا را برای ماینر خود فرام کرد استفاده از سایلنت باکس های هوشمند تجهیزمستر می باشد.

در این محصول شما می توانید در هر لحظه دما و رطوبت دستگاه های خود را چک بفرمایید.

به علاوه اینکه با کمک لایه های اکوستیک نسوز، محیطی امن برای کار ماینر فراهم شده است.

 

در سایلنت باکس های هوشمند تجهیزمستر وظیفه ی تهویه و کاهش دما توسط فن ها و سیستم خنک کنندگی پیشرفته ای انجام می شود که توسط تیمی حرفه ای طراحی و ساخته شده است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

برای مشاهده تصاویر و سفارش محصول بر روی این لینک کلیک بفرمایید.

 

 

نویسنده راهنمای شرایط نگهداری مناسب برای ماینر ها: فرشاد ربیعی

 

 

ارسال دیدگاه