تاثیر قطعی اینترنت بر روند کاری ماینر ها

تاثیر قطعی اینترنت بر روند کاری ماینر ها - تجهیز مستر

در این مقاله به تاثیر قطعی اینترنت بر روند کاری ماینر ها خواهیم پرداخت.

 

همانطور که در مقاله “ماینینگ چیست” اشاره شد ماینر ها برای این که بتوانند کسب درآمد کنند نیاز دارند که در استخر های استخراج حضور پیدا کنند و با حل معادلات ریاضی و… که شبکه در اختیار آن ها خواهد گذاشت برای پیدا شدن هش هر بلاک تلاش خود را انجام دهند و از این طریق کسب درآمد و از بلاکچین پاداش دریافت کنند.

 

به نوعی ماینر ها باید به شبکه جهانی دسترسی داشته باشند و با ایجاد ارتباط با نود های دیگر می توانند به روند کاری خود ادامه دهند.

با همین تفسیر به این نتیجه می رسیم که هر ماینر برای اینکه بتواند در استخر های خارجی کار خود را دنبال کند نیاز به اینترنت بین المللی دارد.

 

در ماه های گذشته و با اتفاقاتی که شاهد آن هستیم دولت ایران دسترسی به اینترنت جهانی را برای کاربران با ایجاد فیلترینگ های گسترده محدود کرده است و به همین دلیل روند کاری بسیاری از فعالین حوزه ماینینگ هم به مشکل خورده است.

 

 

سهم ایران از هشیت شبکه بیتکوین چقدر است؟

 

بعد از قطعی ها و فیلترینگ های اولیه در ایران با مشاهده داده های سایت Glassnode هشریت بیتکوین شاهد افت حدود نه میلیون تراهش بر ثانیه بود و به مقدار حدودی 88 میلیون تراهش بر ثانیه رسید.

که این عدد برابر است با حدود 9 درصد از کل هشریت شبکه بیتکوین.

 

به صورت دقیق نمی توان گفت که این افت تماما از سمت ایران بوده است و ممکن است ماینر های فعال در کشور های دیگر هم در این کاهش هشریت سهیم بوده باشند.

ولی می تواند تخمین زد که عمده ی این افت هشریت از سمت ماینر های ایرانی بوده است.

 

بعد از چندین روز این مقدار افت، خود را بازیابی کرد و به اعداد بالاتری رسید که این موضوع می تواند نشان دهد که بسیاری از ماینر ها با راهکار های خود دوباره وارد شبکه شده اند.

 

 

تاثیر قطعی اینترنت بر روند کاری ماینر ها

 

  • ایجاد ریجکتی بالا
  • آسیب رسیدن به سخت افزار ماینر
  • کاهش درآمد ماینر

 

ایجاد ریجکتی بالا

ریجکتی بالا از سوی شبکه اینترنت ضعیف برای ماینر ها یکی از مشکلات رایج این روز های فعالین این حوزه می باشد که این موضوع می تواند عواقب بدی را به دنبال داشته باشد.

 

یکی از مشکلات عمده در ایجاد ریجکتی بالا آسیب رسیدن به قسمت های مختلف ماینر می باشد.

 

همچنین ریجکتی بالا در ماینر ها بر روی درآمد آن ها هم تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و با این موضوع ممکن است پاداشی که در اختیار ماینر شما قرار می گیرد کاهش یابد.

 

 

آسیب رسیدن به سخت افزار ماینر

 

همانطور که در مطالب بالا گفته شد قطعی اینترنت می تواند بر روی سخت افزار های ماینر و به خصوص کنترل برد دستگاه ماینر تاثیر منفی زیادی بگذارد.

این موضوع می تواند ناشی از ایجاد ریجکتی بالا و یا گرم و سرد شدن مداوم ماینر ها باشد.

 

ماینر های در یک دمای ایده آل عمدتا در حال کار می باشند، حال با قطع و وصل شدن اینترنت این دما به سرعت افزایش و یا کاهش پیدا می کند و همین این موضوع می تواند بر قطعات مختلف ماینر از جمله هشبرد ها تاثیر منفی بگذارد.

 

به همین دلیل با مشاهده قطعی اینترنت بهتر است از تجهیزات و مواردی که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم برای استیبل شدن اینترنت استفاده کرد و یا این که به کل ماینر ها را خاموش کرد.

 

در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که در ساعات مشخصی از شبانه روز قطعی اینترنت شدید می شود و به همین دلیل با مشخص کردن این زمان ها می توان ماینر خود را خاموش کرد و در ساعات دیگر شبانه روز به کار خود ادامه داد.

 

 

کاهش درآمد ماینر

 

همانطور که گفتیم یکی از شرط های ثبات درآمد ماینر ها وصل بودن آن ها به شبکه جهانی در 24 ساعت شبانه روز می باشد.

با قطع و وصل شدن اینترنت زمان وصل شدن ماینر ها به اینترت کاهش می یابد و این موضوع می تواند بر روی درآمد آن ها تاثیر مستقیم بگذارد.

 

 

چگونه می توانیم تشخیص دهیم که ماینر فاقد اینترنت می باشد

 

 

چگونه می توانیم تشخیص دهیم که ماینر فاقد اینترنت می باشد - تجهیز مستر

 

ماینر ها عمدتا بعد از این که اینترنت خود را از دست می دهند به حالت آماده باش می روند.

در این مود کاری دور فن ماینر کاهش می یابد و همچنین باد گرمی که از فن دمنده خارج می شود تبدیل به باد سردی خواهد شد که با گرفتن دست در مقابل آن قابل تشخیص است.

 

به علاوه این که ماینر در این حالت درآمد و تراهش خروجی نخواهد داشت و این موضوع در استخر و محیط نرم افزاری تنظیمات دستگاه قابل مشاهده می باشد.

 

 

راه دسترسی ماینر ها به اینترنت بین المللی

 

یکی از بهترین روش های دسترسی به اینترنت بین المللی بصورتی که کاملا امن و رمزگذاری شده باشد استفاده از روتر های میکروتیک است.

 

در بسیاری از موارد افراد به روش های غیر مطمئنی از جمله استفاده از استخر هایی که بدون VPN متصل می شوند روی می آورند.

در این موارد باید توضیح دهیم که شما در حین استفاده از هر استخری بسته های اطلاعاتی را بین ماینر خود و استخر مورد استفاده مبادله می کنید.

 

در این حالت آن استخر با داشتن آی پی شما براحتی می تواند محیط فیزیکی که دستگاه شما در حال کار می باشد را شناسایی کند.

 

همچنین هر استخر یا صرافی که با توجه به تحریم های شدید بین المللی پا بر روی این قوانین گذاشته است و ریسک خدمت رسانی به ایرانیان را به جان خریده است مطمئنن هدفی فراتر از دریافت کارمز از کاربران خواهد داشت.

 

روتر های میکروتیک، با تغییر آی پی و همچنین ایجاد ارتباطی مطمئن می توانند اینترنتی امن و بدون دغدغه را برای افراد فراهم آورند.

 

 

نگاهی به تاریخچه فعالیت ماینر ها در چین

 

دولت چین هم با ایجاد فایروال های گسترده تصمیم به محدود سازی اینترنت خود کرد.

 

بدنی ترتیب شهروندان چینی دسترسی به اینترنت جهانی نخواهند داشت و به این ترتیب از اینترنت داخلی دولت چین استفاده می کنند.

 

ماینر های چینی هم موظف هستند از پلتفرم ها و استخرهای داخلی استفاده کنند.

 

اما دولت چین با ممنوعیت استخراج ارز دیجیتال در کشور خود شروع به محدود کردن فعالیت، فعالین این حوزه کرد تا جایی که بسیاری از فارم های بزرگ در چین تعطیل و به کشور هایی مانند آمریکا، قزاقستان و… مهاجرت کردند.

 

اما نکته قابل توجه این است که با توجه به ایجاد محدودیت های فراوان بسیاری از افراد هنوز هم از طرق مختلف به اینترنت جهانی دسترسی دارند و همچنین بسیاری از فارم ها در چین هنوز هم در حال فعالیت می باشند.

 

با مقایسه شرایط حاکم در ایران و چین میبینیم که بسیاری از این محدودیت ها در هر دو کشور مشابه یکدیگر هستند.

با این تفاوت که در ایران برای ماینر های فعال استخر داخلی مطمئن و قابل رقابت با موارد خارجی معرفی نشده است.

 

همچنین بسیاری از افراد حتی با وجود معرفی این استخر ها ترجیح خود را بر استفاده از استخرهای خارجی خواهند گذاشت.

 

باید ببینیم که شرایط فیلترینگ چه خواهد شد.

در آینده و تثبیت شرایط میتوان راهکار های مطمئن تر و بهتری را مشخص کرد.

 

 

نویسنده مقاله “تاثیر قطعی اینترنت بر روند کاری ماینر ها” : فرشاد ربیعی

 

ارسال دیدگاه