افزایش قیمت انرژی در اروپا و تاثیر آن بر بازار ارز دیجیتال

افزایش قیمت انرژی در اروپا و تاثیر آن بر بازار ارز دیجیتال

در مقاله افزایش قیمت انرژی در اروپا و تاثیر آن بر بازار ارز دیجیتال قصد داریم به زبان ساده دلایل افزایش انرژی در کشور های اروپایی را بررسی کنیم با به شرح تاثیر این موضوع بر بازار ارز های دیجیتال بپردازیم.

معامله گران انرژی در اروپا شاهد افزایش قیمت هایی هستند که درک آن سخت است.

گاز طبیعی که برای تولید برق و گرما استفاده می شود، اکنون حدود 10 برابر بیشتر از یک سال پیش قیمت دارد.

قیمت برق که به قیمت گاز گره خورده است نیز چندین برابر آن چیزی است که قبلاً عادی تلقی می شد. همانطور که روسیه پیچ های جریان گاز را محکم می کند، بازارهای انرژی در یک صعود بی امان به سمت بالا قفل شده اند.

این هفته پس از اینکه گازپروم، غول گاز روسیه، اعلام کرد که در پایان ماه اوت یک خط لوله کلیدی به آلمان را به طور موقت تعطیل می کند، قیمت گاز طبیعی اروپا به یک سری رکورد رسید ،اقدامی که ترس بازار را بیشتر برانگیخت.

قیمت برق بسیار بی ثبات بوده است. در بریتانیا، قیمت عمده فروشی یک مگاوات ساعت برق (برای تامین حدود 2000 خانه برای یک ساعت کافی است) به میانگین روزانه حدود 500 پوند یا 590 دلار در اوایل این هفته رسید که تقریباً پنج برابر سطح آگوست گذشته بود.

افزایش قیمت بیشتر در بریتانیا و جاهای دیگر پیش‌بینی می‌شود که بر سختی‌ها افزوده و استدلال‌های مداخله دولت را تقویت می‌کند.

چرا قیمت گاز طبیعی و برق همچنان در حال افزایش است؟

افزایش قیمت انرژی در اروپا به دلیل ترس از تمام شدن گاز در زمستان است.

روسیه جریان گاز به آلمان و دیگر کشورها را کاهش داده است. حتی قبل از تعطیلی سه روزه آینده، نورد استریم 1، مجرای کلیدی سوخت به آلمان، تنها با 20 درصد ظرفیت جریان داشته است.

این کاهش‌ها، ارائه‌دهندگان گاز را مجبور می‌کند تا گاز را در بازار نقدی با قیمت‌های بالاتر و نوسان نسبت به قراردادهای بلندمدت گازپروم خریداری کنند.

 

در بسیاری از کشورها، قیمت گاز و برق به شدت در هم تنیده شده است، رابطه ای که بر مشکلات اروپا افزوده است.

اگرچه راه های مختلفی برای تولید برق وجود دارد – مانند زغال سنگ، هسته ای، برق آبی، بادی و خورشیدی – قیمت گاز طبیعی به شدت در تعیین قیمت برق تاثیرگذار است، زیرا ژنراتورهای گازسوز اغلب برای شروع به کار تاثیر گذار هستند.

 

ایین کان، مدیر اجرایی سابق Centrica، یک شرکت بزرگ بریتانیایی، می گوید: «گاز طبیعی محرک قیمت برق اروپا است.

 

این موضوع اروپا را در برابر سلاح انرژی روسیه آسیب پذیرتر می کند. برخلاف ایالات متحده، که به لطف حفاری شیل، مازاد گاز طبیعی زیادی برای صادرات دارد، اروپا نیاز به واردات عمده گاز خود دارد و روسیه به طور سنتی حدود یک سوم آن را تامین می کند.

خیلی قبل تر از حمله روسیه به اوکراین در فوریه، قیمت گاز و برق اروپا به دلیل نگرانی های عرضه افزایش یافت.

 

آقای کان، که همچنین یکی از مدیران ارشد سابق BP، غول انرژی است، گفت: «وقتی عرضه گاز طبیعی محدود می شود، بازار برق به شدت افزایشی می شود.

 

عوامل دیگری باعث افزایش قیمت برق می‌شوند، از جمله سطح پایین رودخانه‌ها که مانع از ارسال سوخت به نیروگاه‌های زغال‌سنگ می‌شود که آلمان و سایر دولت‌ها می‌خواهند برای جایگزینی گاز آن ها را فعال کنند.

 

 

دولت ها برای مهار افزایش قیمت انرژی در اروپا چه می کنند؟

 

نگاهی به بازار انرژی - ابعاد بحران انرژی در اروپا - تجهیزمستر

 

کشورهای اتحادیه اروپا مانند آلمان و هلند در حال رقابت برای پر کردن انبارهای گاز به عنوان حائلی در برابر قطع کامل احتمالی گاز روسیه در زمستان هستند.

دولت‌ها همچنین برای تامین منابع بیشتر در قالب گاز طبیعی مایع از ایالات متحده و جاهای دیگر اقدام کرده‌اند و شرکت‌های انرژی را وادار به ساخت پایانه‌های جدید برای دریافت سوخت سرد، اغلب با بودجه دولتی، کرده‌اند.

بریتانیا و سایر کشورها به مصرف کنندگان کمک مالی می کنند، اگرچه برای جبران هزینه های هنگفتی که خانوارها با آن مواجه هستند کافی نیست.

طیف وسیعی از سیاستمداران، حامیان مصرف‌کننده و حتی مدیران صنعت انرژی از دولت‌ها می‌خواهند که کارهای بیشتری انجام دهند.

 

کیت اندرسون، مدیر اجرایی اسکاتلند پاور، یک شرکت بریتانیایی، در نامه ای سرگشاده اخیر گفت: «آنچه به طور فزاینده ای واضح است این است که این شرایط سخت برای خانوارهای بریتانیا قبل از اینکه بهتر شود، بسیار بسیار بدتر خواهد شد.

آقای اندرسون پیشنهاد کرد که دولت برای پوشش هزینه های فزاینده گاز مداخله کند، پیشنهادی که ممکن است طی دو سال آینده ده ها میلیارد پوند هزینه داشته باشد.

 

 

در این شرایط بازار های انرژی چگونه کار می کنند؟

دستورات دولت در حال حاضر بازارها را مجبور می کند به گونه ای رفتار کنند که در شرایط دیگر عجیب به نظر می رسد.

به عنوان مثال، در یک بازار معمولی، قیمت های بالا منجر به فروش گاز می شود، نه ذخیره آن ،اما فشار برای پر کردن تأسیسات ذخیره‌سازی گاز، با حمایت دستورالعمل‌های دولت، شرکت‌های انرژی را مجبور کرده است که گاز گران‌قیمت بخرند – و به خرید ادامه دهند و قیمت را هرچه بیشتر افزایش دهند.

از یک نظر، برنامه ذخیره سازی بسیار موفق بوده است.

غارهای نمک و سایر مکان‌ها در آلمان بیش از ۸۰ درصد پر شده‌اند و در مسیر رسیدن به هدف ۹۵ درصدی تا اول نوامبر هستند.

 

تحلیلگران می گویند، اما اصرار خرید برای زمستان باعث افزایش قیمت انرژی در اروپا می شود و برخی از آسیب های اقتصادی را به راحتی به کشور های مصرف کننده، وارد می کند.

 

هنینگ گلایستاین، مدیر گروه اوراسیا، گفت: (بازار در حال حاضر کاملاً تحقیر شده و مخدوش شده است).

او افزود: “اگر شما یک تاجر نیمه معقول بودید، تمام گازی که اکنون در انبار دارید را به بازار نقدی می فروختید.” با این حال، دولت های آلمان و جاهای دیگر بر اولویت های دیگر پافشاری می کنند.

در واقع، فشار برای دخالت بیشتر دولت در حال افزایش است.

در حال حاضر، بسیاری از تامین‌کنندگان کوچک انرژی بریتانیا ورشکسته شده‌اند که منجر به هزینه‌های بالاتر هم برای دولت و هم برای مصرف‌کنندگان شده است.

فرانسه کنترل کامل EDF، شرکت بزرگ و سازنده نیروگاه های هسته ای را در دست گرفته است.

 

 

اما افزایش قیمت انرژی در اروپا چه تاثیری بر بازار ارز دیجیتال خواهد گذاشت؟

 

افزایش انرژی به خودی خود بر افزایش تورم تاثیری مثبت و زیادی خواهد گذاشت و بدین ترتیب با افزایش تورم بانک های مرکزی موظف هستند که تورم به وجود آمده را کاهش دهند و با سیاست های پولی سد محکمی در برابر رشد بازار های مالی خواهند شد و پول از بازار های ریسکی به سمت صندوق های سرمایه گذاری ممطمئن و بانک ها سرازیر خواهد شد.

 

همچنین افزایش های ناگهانی و عجیب نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی باعث می شود ترس از ایجاد رکود هم در بازار های ریسکی افزایش پیدا کند.

 

در بازار ارز دیجیتال تاثیر عمده ی دیگر این موضوع افزایش بی رویه قیمت برق است که ماینر ها را مجبور به خاموشی می کند و این موضوع باعث می شود هشریت شبکه کاهش پیدا کند و به دنبال آن با کاهش امنیت شبکه سناریو های ریسکی بازار فعال خواهد شد.

 

در این مواقع پروژه هایی مانند اتریوم که قصد فعالیت بر روی اثبات سهام را دارند، افزایش ناگهانی انرژی حداقل بر روی ماینر های این شبکه تاثیری نمی گذارد و بدین تریتیب پروژه های این چنینی می توانند ریسک کمتری را متحمل شوند.

 

 

نویسنده مقاله، افزایش قیمت انرژی در اروپا و تاثیر آن بر بازار ارز دیجیتال:  فرشاد ربیعی

ارسال دیدگاه